OSNUTAK ŽUPE

Mons. Pavao Ž A N I Ć, biskup mostarsko-duvanjski i

apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski

U IME OCA I SINA I DUHA SVETOGA. AMEN

U svrhu što bolje evangelizacije i pastorizacije Božjega naroda na području katedralne župe u gradu Mostaru u Mostarsko-duvanjskoj biskupiji, u skladu s odredbama Zakonika kanonskoga prava, kanon 515, 1-3, i odlukama Papinskoga Dekreta “Romanis Pontificibus” iz 1975. godine, te u smislu konkretnih poticaja Kongregacije za evangelizaciju naroda od 11. travnja 1991. godine, odlučio sam osnovati i kanonski utemeljiti župu u Centru-Zaliku.

Misao o osnutku ove župe prati me osobito od trenutka preuzimanja pune uprave u Mostarsko-duvanjskoj biskupiji, 14. rujna 1980. godine, kad je proradila katedralna župa Majka Crkve i Kraljica svijeta u Mostaru.

Kroz sve ovo vrijeme od 1980. nadalje je Biskupski ordinarijat nastojao oko provedbe Dekreta Sv. Stolice s obzirom na osnivanje novih župa.

Smatrajući da je svaki dan dar Božje Providnosti, ovim

D  e  k  r  e  t  o  m

u ime i na slavu Presvetoga Trojstva, na čast Blažene Djevice Marije, na duhovnu korist Crkve Katoličke i Mostarsko-duvanjske biskupije, na vremenito dobro i vječno spasenje neumrlih duša, danas, na svetkovinu Bogojavljenja, 6. siječnja 1993. godine osnivam i kanonski utemeljujem župu u gradu Mostaru, odcjepljujući je od katedralne župe

SA SJEDIŠTEM U PREDJELU CENTAR-ZALIK

Granice nove župe Centar-Zalik određuju se ovako:

– Na jugo-istoku graniči sa župom sv. Petra i Pavla, tj. polazeći od “Hita” smjerom na rijeku Neretvu preko sada srušena mosta, Musale, “Razvitka” ravno prema Podveležju, odnosno sokakom pokraj Dječje biblioteke. U tu župu ulazi prostor na lijevoj obali Neretve: Kolodvor, Vojarna “Tihomir Mišić”, Zalik, gradsko groblje Sutina sve do Vrapčića (koji pripadaju župi Potoci).

– Na jugo-zapadu graniči s katedralnom župom, tj. cesta se proteže od raskrižja ispred “Hita” ulicom A. Zuanića do križanja s Avenijom te Avenijom do križanja sa Splitskom ulicom.

– Na zapadu graniči sa župom Rudnik-Orlac, tj. Splitskom ulicom od križanja Splitske i Avenije ide se Avenijom do vrha, sve dokle se predviđa produženje Avenije do rijeke Neretve, teren nekadašnjeg poduzeća “Obnova”.

– Na sjeveru graniči sa župom Potoci, tj. kod Vrapčića.

Nova će župa biti posvećena sv. Ivanu Apostolu i Evanđelistu, kojemu blagdan Crkva slavi 27. prosinca.

Neka bude sve na veću slavu Božju, na čast Presvete Bogorodice, sv. Ivana Apostola i Evanđelista i na spasenje neumrlih duša.

Mostar, 6. siječnja 1993.

GRANICE ŽUPE

Župa sv. Ivana Apostola i Evanđelista teritorijalno obuhvaća centralni i sjeveroistočni dio grada Mostara te na lijevoj obali rijeke Neretve veliko naselje Zalik, pa zato i nosi naziv CENTAR-ZALIK. Još detaljnije, ovoj župi pripadaju dijelovi grada i predgrađa koji se zovu: Zalik, Pasjak, Mazoljice, Carina, Centar, Centar II i Centar III.

Graniči sa sljedećim župama: sv. Petra i Pavla, Marijom Majkom Crkve  (Katedrala), sv. Matejom Evanđelistom (Rudnik-Orlac), Srca Isusova (Potoci) i župom Uznesenja BDM (Nevesinje).

Popis ulica koje se nalaze na području naše župe:

– Zalik – svi brojevi

– Dr. Ante Starčevića – svi brojevi

– Vokića i Lorkovića – svi brojevi

– Ulica Mile Budaka – svi brojevi

– Crna ulica – svi brojevi.